Depression.

Czy problemy z libido dotyczą nastolatek?

Depression.

Temat seksu i nastolatków jest bardzo kontrowersyjny – rodzicom ciężko jest sobie uświadomić, że ich małe dzieci dojrzewają, przez ich organizmy przechodzi burza hormonów i lalki czy klocki, które do niedawna były ulubionymi zabawkami, zostały rzucone w kąt. Jednak brak rozmów na ten temat może tylko pogorszyć sprawę. W końcu lepiej, gdy dzieci dowiedzą się o seksie od Ciebie, a nie z praktyki, prawda?

LIBIDO – TEMAT TYLKO DOJRZAŁYCH KOBIET?

O kobiecym libido mówi się coraz więcej i o ile jest to temat, który został zaakceptowany przez media, tyle w polskich domach mało która kobieta jest w stanie o nim porozmawiać z własnym partnerem. Niestety, świat seksu nadal jest czymś, czego kobiety się wstydzą – w końcu tego uczyły ich matki, więc dopóki nie uświadomią sobie, że każdy ma popęd, każdy uprawia seks i każdy może mieć z nim problemy, taka sytuacja się nie zmieni.

Rozmawianie o libido z nastoletnimi córkami jest bardzo ważne, bo problemy z nim, które zdarzą się już na początku drogi wchodzenia w dorosłość, mogą rzutować na całe życie. Niestety, wiele mam nie chce sobie uświadomić, że ich córki zaczynają myśleć o swoich kolegach w kategorii potencjalnych partnerów. Rozmowa na ten temat może być trudna, ale jednocześnie nie powinno się jej unikać.

PRZYCZYNY PROBLEMÓW Z LIBIDO U NASTOLATEK

W nastoletnim ciele hormony szaleją – i to dosłownie. Dlatego dojrzewające dziewczyny jednego dnia mogą odczuwać ogromną ochotę na zbliżenie, żeby po chwili mówić o seksie z obrzydzeniem. Muszą wiedzieć, że, wbrew powszechnemu przekonaniu, to, że kobieta odczuwa pociąg seksualny, jest zupełnie normalną reakcją. Seks nie jest domeną mężczyzn i kobiety także mogą, a właściwie powinny, czerpać z niego przyjemność.

Problemy z libido u nastolatek mogą wynikać z kompleksów. U dojrzewających dziewczyn pojawia się trądzik, jedne zaczynają tyć, inne z kolei chudną. Gwałtowne wahania wagi, czasami związane z zaburzeniami odżywiania są powodem, przez który młode kobiety nie są w stanie zaakceptować swojej seksualności. Zarówno w przypadku niedowagi, jak i nadwagi warto pomyśleć o naturalnej suplementacji, która nie tylko doda energii, ale również poprawi libido.

Warto o tym pamiętać i warto o tym rozmawiać również z ginekologiem. Młode dziewczyny, wchodzące w okres dojrzewania, często nie rozumieją całego mechanizmu, jakim jest ich układ hormonalny. Nie wiedzą dlaczego z dnia na dzień ich ciało zaczyna się zmieniać, skąd biorą się krągłości i dlaczego w oczach kolegów z klasy, część z ich koleżanek jest uważana za „seksowne”, a część za „brzydkie”.

ROLA MATKI

Tak naprawdę to mama powinna uświadomić swojemu dziecku, że te wszystkie, dość gwałtowne, zmiany są normalne i za chwilę wszystko wróci do normy. Rozmowy o seksie nie powinny ograniczać się do odpowiedzenia na fundamentalne pytanie: skąd się biorą dzieci, ale poruszać wiele innych kwestii np. antykoncepcji – czyli jakie metody są dostępne i które z nich są najodpowiedniejsze dla młodej dziewczyny; libido – czym jest, skąd się bierze i czy każdą kobietę rzeczywiście ciągle boli głowa? I oczywiście najważniejsze – kiedy i z kim zdecydować się na pierwszy raz, a także jakie są alternatywy seksu – i wcale nie chodzi o szklankę wody zamiast.

Bądź odpowiedzialnym rodzicem i weź na swoje barki rozmowę o seksie. Chociaż nastolatki nie zawsze chcą o tym rozmawiać, to zadbaj, aby o wszystkim dowiedziały się od Ciebie, nie z internetu czy od kolegów. Problemy z seksualnością dotyczą każdego – i tych wchodzących w dojrzałość, i tych, którzy zaczynają przekwitać, więc nie ignorujmy tego problemu.

0 Comments

Leave comment

Do you want to join in discussion?
Write what you think

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *